Excelentă ideea Grupului de iniţiativă “Lobby pentru Cluj”, organizată pe data de 21 septembrie, ora 14, în Sala Europa, a Casei Studenţilor. Am fost chiar surprins de publicul prezent, destul de numeros şi divers. Tema dezbaterii a fost “ Putem păstra medicii acasă sau îi oferim pe tavă străinilor”.Sunt trei lucruri care m-au surprins pe parcursul acestei dezbateri. .1 Devierea de la Tema dezbaterii prin trimiteri la cu totul alte arii de activitate ale judeţului, gen Tetarom, facută de un interlocutor, candidat la primărie. 2. Incredibil că mai există gândirea rămasă de dinainte de 1989, la anumite persoane, medici, sociologi, etc.. Trebuie să înţelegem că după 22 de ani, România trebuie să dea dovadă că suntem parte din cultura vestului, cu toate avantajele şi dezavantajele acesteia. 3. Deşi din expunere mea a reieşit clar că sunt un liberal, am fost abordat după dezbatere, de cine credeţi ?. De liderii de sindicat; BNS, Unirea; Economişti. Mi s-a spus de catre ei, că oamenii doresc să muncească, indiferent de gradul de competiţie pe care eu îl promovez. Mi s-a mai spus că actualii politicieni şi-au bătut joc de sindicate şi de întreaga ţară, în ultimii 22 de ani. Interesant îmi spun. Înseamnă că ardelenii şi bănăţenii, cei pentru care eu lupt de ani de zile, rămân muncitori, harnici, cinstiţi, doresc să trăiască normal. Sunt fericit că am luat-o pe drumul politicii, pentru prosperitatea oraşului meu şi a oamenilor din Ardeal şi Banat.
Related posts
-
Nicușor Dan i-a luat papucii lui Carol al II-lea
Președintele României, Nicușor Dan, comite cel mai mare atac împotriva sistemului politic democratic românesc de la... -
Expoziția „Sultanele Palatului Otoman și Grădinile de Lalele – Splendoare, Eleganță și Patrimoniu Cultural” la VII. Transylvanian Tulips Fest
De Margareta Aslan Zilele trecute s-a încheiat la Cluj-Napoca cea de-a VII-a ediție a Festivalului Transylvanian... -
Cine a fost Regina Maria a României și de ce este onorată în Transilvania
Una dintre cele mai importante figuri istorice din istoria României, Regina Maria, este onorată într-o manieră...
